Hotspot

Hotspot

Artık hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen internet erişimi daha kolay ve ulaşılır bir hâl aldı. Hotspot da kamuya açık yerlerde, wifi aracılığıyla hizmet aldığımız internet sunucusudur. Hotspot bağlantıları kablosuz modem, Router, UTM gibi aracılarla sağlanır.

Belirli bir lokasyonda internet hizmeti sağladığımız, bilinen adıyla ‘’Wi-Fi noktasıdır’’. Günümüzde bu hizmetten, halka açık yerlerde, café ve restoran gibi kamusal alanlarda ücretsiz bir kablosuz ağ yardımıyla yararlanılıyor. Sunulan bu internet bağlantısı radyo frekansları yardımıyla mobil cihazlarda kullanılır. Sinyalin gücüne ve yakınlığına bağlı olarak internet bağlantısının kalitesi de farklılık gösterir.

Hotspot, ücretsiz ve hayatı kolaylaştıran bir hizmet olsa da güvenlik açısından bazı riskler taşıyabilir. Bu sebeple kullanıcılara dijital cihazlarla internet ağından yararlanırken yalnızca güvenli ağlara bağlanmaları önerilir.

Biz İşNet olarak, sahip olduğunuz Metro Ethernet, G.SHDSL veya ADSL&VDSL internet bağlantısı üzerinden, misafir ve müşterilerinize, WiFi teknolojisi ile belirli bir bölge kapsamında kablosuz ağdan güvenli erişim sağlıyoruz. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 sayılı kanun toplu internet hizmeti erişimi sağlayanlar ile ilgili bazı yükümlülükler getirmiştir. İnternet ağına bağlanacak kullanıcıya bir şifre gönderilir ve bu şifre kayıt altına alınır. Bu yasa kamu ya da özel sektör ayırmaksızın internet erişimini paylaşan tüm tüzel ve özel kişileri kapsar. Bir sorun ile karşılaşıldığı zaman bazı sorumluluklar yüklenmektedirler.

Kurumlar 2 sene önceki log kayıtlarını saklamak durumundadır. Loglar internet kayıtlarının muhafaza edilmesi anlamındadır. İnternet sahasında işlenen suçların artması, etkili bir mücadele sağlanması için bu kanun çıkarılmıştır. İlgili kanuna uygun log kayıtları tutmayan işletmelere büyük para cezaları verilebilmektedir. Para cezaı dışında işyeri faaliyetlerini durdurma, geçici olarak işyerini kapatma gibi yaptırımlarda vardır.

Hotspot